Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda Kadın Kahramanlar Sergisi

Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda Kadın Kahramanlar Sergisi

Hisart Canlı Tarih Müzesi koleksiyonuna ait eserlerden oluşan 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda Kadın Kahramanlar Sergisi;  işgal edilen bir ülkenin ve yok edilmeye çalışılan bir halkın, tüm yokluklara rağmen ağır şartlar altında giriştiği mücadele esnasında Türk kadınının çektikleri zorlukları, yüklendikleri sorumlulukları ve gösterdiği kahramanlıkları konu alıyor. 

Sergi kapsamında, Hilâl-i Ahmer Cemiyeti (KIZILAY) tarafından kurulan Hemşirelik kursları belge ve fotoğrafları, yardım rozetleri ve kartpostalları ile ilk Türk hemşire Safiye Hüseyin Elbi’ye ait madalyalar ve mektuplar, savaş esnasında cephane ve erzak taşıma faaliyetlerini gösteren fotoğraflar, fişek fabrikasında çalışan kadın ve çocukların fotoğrafları, rozetler, madalyalar,  propaganda afişleri, dönemin gazete nüshaları, belge ve fotoğrafları ziyaretçilerle buluşacak.

1.Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda Kadın Kahramanlar Sergisi’nde Milli Mücadele dönemine ait toplam 22 manken canlandırma, 2 diorama ve 222 obje yer alıyor.

Her bir eserinde 30 senelik maket deneyimi, 25 senelik diorama yeteneği ve 18 senelik koleksiyoner kimliğini bu sergide ziyaretçilerle buluşturan Hisart Canlı Tarih Müzesi kurucusu Nejat Çuhadaroğlu, Milli Mücadele tarihimizin cefakâr kahramanları olan kadınların konu alındığı sergi için, “Milli Mücadele döneminde işgali protesto etmek amacıyla düzenlenen mitinglere yoğun bir şekilde iştirak eden Türk Kadını, bu ölüm kalım mücadelesinde, hem cephelerde yer almış, hem de cephe gerisinde kurduğu yardım cemiyetleri vasıtasıyla yaralı ve hastaların bakımı, askerlerimize giyecek ve yiyecek temini, kağnılarla cepheye silah-erzak taşıma ve cephane imali işlerinde, sırası geldiğinde çocukları ile beraber çalışarak hizmet etmiştir. Milli mücadelenin en önemli aktörlerinden olan Türk Kadının çektiği zorlukları, yüklendiği sorumlulukları ve gösterdiği kahramanlıkları işleyen sergi; içinde barındırdığı eserler aracılığı ile taşıdığı anlam ve kültürel ağırlığı açısından tarihe ışık tutmaktadır’’ dedi.

HİSART Canlı Tarih Müzesi

İstanbul, Çağlayan’da bulunan Hisart Canlı Tarih Müzesi, Roma İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Osmanlı İmparatorluğu, Kurtuluş Savaşı, 1. ve 2.Dünya Savaşı gibi dünya tarihine etki eden medeniyet ve olaylara ait eşi benzeri olmayan binlerce askeri ve etnografik eserin yanı sıra bilhassa Osmanlı Padişahlarına ait kişisel eşyalara da ev sahipliği yapmaktadır.  

Hisart Canlı Tarih Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kültürel mirasa ve sanat dünyasına katkıda bulunanlara verilen en prestijli ve değeri en yüksek ödül olan “Kültür ve Turizm Bakanlığı 2020 Özel Ödülü”nün de sahibidir.